Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Invicta

Zaloguj się do: Invicta Online

Diagnostyka Laboratoryjna: Praktycy dla Praktyków!

 

Z myślą o pielęgniarkach, położnych, lekarzach i wszystkich zainteresowanych diagnostyką laboratoryjną Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA wraz z PZPOZ stworzyły unikalny cykl artykułów edukacyjnych. W zwięzłej formie przedstawia on najważniejsze, praktyczne wskazówki i informacje dotyczące badań laboraotyjnych. Inicjatywa ma na celu propagowanie dobrych praktyk i dzielenie się ponad 10-letnim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą w ramach Programu INVICTA UNIVERSITY.


Materiały publikowane są co tydzień, w każdy poniedziałek. Przesyłane będą do odbiorców - placówek medycznych w woj. Pomorskim (członków PZPOZ) z Komunikatem PZPOZ. Będą również dostępne na stronie www.pzpoz.pl oraz www.invicta.pl.                                   

 

 

 

ARTYKUŁY DO POBRANIA:

 

Cykl 1.

Wpływ fazy przedanaliztycznej na wyniki badań

 

Odcinek 1. Posiłek i głodzenie (03.01.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie znaczenie ma dieta, spożywanie alkoholu i kawy oraz głodówki dla poszczególnych parametrów laboratoryjnych, a także jak uniknąć błędnej interpretacji wyników badań spowodowanej tymi czynnikami.

 

Odcinek 2. Leki (10.01.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jaki wpływ na wyniki badań mogą mieć leki przyjmowane przez Pacjenta, jakie są mechanizmy ewentualnych zmian oraz w jaki sposób uniknąć błędnej interpretacji wyników badań związanej z oddziaływaniem leków.

 

Odcinek 3. Godzina pobrania (17.01.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jak przedstawia się zmienność okołodobowa poziomu niektórych parametrów laboratoryjnych, jakie znaczenie ma godzina pobrania materiału dla wyników badań oraz jak optymalnie wybrać godzinę pobrania materiału do badań.

 

Odcinek 4. Hemoliza (24.01.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest hemoliza i jakie są jej najczęstsze przyczyny, jak hemoliza wpływa na wyniki badań laboratoryjnych.

 

Cykl 2.

Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych

 

Odcinek 5. System próżniowy 1 (31.01.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: co składa się na zestaw próżniowego pobierania krwi i jakie są charakterystyki poszczególnych jego elementów, a także jak należy postępować z różnymi probówkami próżniowymi.

 

Odcinek 6. System próżniowy 2 (07.02.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jak - krok po kroku - przebiega procedura pobrania krwi oraz na co podczas pobierania krwi należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Odcinek 7. Wymazy 1 (14.02.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie są wskazania do badania bakteriologicznego i ogólne wytyczne dotyczące pobierania wymazów; jak prawidłowo pobrać wymaz z gardła, nosa i ucha.

 

Odcinek 8. Wymazy 2 (21.02.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jak prawidłowo pobrać wymaz z oka i worka spojówkowego, ze zmian skórnych, z cewki moczowej, pochwy oraz odbytu.

 

Odcinek 9. Posiewy (28.02.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: kiedy warto przeprowadzić badanie posiewowe i jakie są główne wytyczne związane z pobieraniem materiału, jak prawidłowo przeprowadzić badanie posiewowe moczu, nasienia, plwociny i kału.

 

Odcinek 10. Krew włośniczkowa (07.03.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: w jakich sytuacjach badaniu poddaje się krew włośniczkową, o czym należy pamiętać podczas pobierania materiału, jakich nakłuwaczy i probówek uzywać oraz w jaki sposób prawidłowo pobrać krew włośniczkową.

 

Cykl 3.

Monitorowanie leczenia doustnymi antykoagulantami

 

Odcinek 11. Antykoagulanty 1 (14.03.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: co to są doustne koagulanty, jaki jest schemat ich działania, kiedy się je stosuje oraz to, jakie badania są pomocne w monitorowaniu leczenia doustnymi antykoagulantami.

 

Odcinek 12. Antykoagulanty 2 (21.03.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie testy stosuje się w monitorowaniu leczenia doustnymi antykoagulantami, jakie są zalecane zakresy wartości terapeutycznych INR podczas leczenia antykoagulantami doustnymi.

 

Odcinek 13. Antykoagulanty 3 (28.03.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jak interpretować wyniki INR i z czym wiązać się może ich odchylenie od prawidłowych wartości; jakie wartości krytyczne przyjmuje INR i na jakie problemy może wskazywać.

 

Cykl 4.

Diagnostyka chorób

 

Odcinek 14. Diagnostyka chrób (04.04.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie sa mozliwości diagnostyczne w przypadku toksoplazmozy, cytomegalii oraz różyczki, w jaki sposó interpretować wyniki badań i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę.

 

Odcinek 15. Markery nowotworowe (11.04.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie znaczenie w diagnostyce chorób nowotworowych mają markery i które związki chemiczne najczęściej do nich należą, jakie są rodzaje markerów i jakie znajdują zastosowanie w przypadku poszczególnych chorób.

 

Odcinek 16. Hemoglobina glikowana (18.04.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest hemoglobina glikowana i w jakim celu się ja oznacza; jak często oznaczać hemoglobinę glikowaną i w jaki sposób interpretować uzyskane wyniki.

 

Cykl 6.

Diagnostyka kobiet w ciąży

 

Odcinek 17. Diagnostyka laboratoryjna u kobiet w ciąży (26.04.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie badania laboratoryjne powinna wykonać kobieta w ciąży, w jakim celu i w którym momencie się je przeprowadza, które badania są zalecane w ramach dodatkowej diagnostyki.

 

Odcinek 18. Testy prenatalne (02.05.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym są, w jakich sytuacjach i w którym okresie ciązy wykonywane są testy prenatalne; jakie są wskazania do badań prenatalnych i jakie wnioski można z nich wyciągnąć.

 

Odcinek 19. Prenatalna diagnostyka cytogenetyczna (09.05.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: na czym polega i jakie są wskazania do przeprowadzenia badania kariotypu z amniocytów, w jakim celu i w jaki sposób wykonywane jest to badanie.

 

Odcinek 20. Diagnostyka cytogenetyczna trofoblastu oraz materiału z poronień (16.05.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest i jakie są wskazania do przeprowadzenia badania kariotypu tkanek trofoblastu oraz badania tkanek poronionego płodu, na czym polega biopsja kosmówki.

 

Odcinek 21. Badanie Rapid-FISH w diagnostyce prenatalnej (23.05.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: na czym polega oraz  w jakim celu wykonuje się badanie Rapid-FISH, jakie sa wskazania dla tego rodzaju dniagnostyki oraz jak wygląda proces pobrania materiału do badania.

 

Odcinek 22. Badanie kariotypu z limfocytów krwi obwodowej (30.05.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jak wygląda prawidłowy kariotyp kobiety i mężczyzny, na czym polegają badania cytogenetyczne i w jaki spoósb się je wykonuje.

 

Cykl 7.

Diagnostyka chorób 

 

Odcinek 23. Diagnostyka chorób: biegunki wirusowe (06.06.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie wirusy najczęściej wywołują biegunki oraz jaka jest ich charakterystyka, jak przebiega diagnostyka biegunek o podłożu wirusowym.

 

Odcinek 24. Diagnostyka chorób: helicobacter pyroli (13.06.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie dolegliwości i schorzenia wywołuje helicobater pyroli, na czym polega diagnostyka w przypadku tej bakterii i jakie metody najczęściej wykorzystuje.

 

Odcinek 25. Diagnostyka chorób: paciorkowce z grupy B (GBS) u kobiet ciężarnych (20.06.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: dlaczego badanie ciężarnych w kierunku paciorkowców z grupy B jest ważne, jak przebiega badanie i na czym polega późniejsze ewentualne leczenie.

 

Odcinek 26. Diagnostyka chorób: gronkowiec złocisty MRSA cz. 1 (27.06.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest gronkowiec złocisty MRSA, a także jak przedstawia się jego charakterystyka w środowisku szpitalnym i pozaszpitalnym.

 

Odcinek 27. Diagnostyka chorób: gronkowiec złocisty MRSA cz. 2 (04.07.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jak wygląda profilaktyka zakażeń gronkowcem złocistym, w jaki sposób się go wykrywa oraz jakie metody oznaczania się stosuje.

 

Odcinek 28. Diagnostyka chorób: Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp. (11.07.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jaka jest charakterystyka Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp. i konsekwencje zakażenia, w jaki sposób rozpoznaje się zakażenie i przeprowadza badania w tym kierunku.

 

Cykl 8.

Diagnostyka dzieci

 

Odcinek 29. Pobieranie moczu na posiew u małych dzieci. Uwagi praktyczne. (18.07.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: z jakimi podstawowymi trudnościami spotkać się można przy pobieraniu moczu u małych dzieci, a także jakich wskazówek przestrzegać, by ich uniknąć.

 

Cykl 9.

Biologia molekularna

 

Odcinek 30. Badania molekularne w diagnostyce niepłodności - część 1. (25.07.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest niepłodność i jaka jest skala zjawiska, w jakich sytuacjach niepłodność ma podłoże genetyczne, na czym polega badanie zmian w genie CFTR i detekcja delecji na długim ramieniu chromosomu Y (AZF).

 

Odcinek 31. Badania molekularne w diagnostyce niepłodności - część 2. (01.08.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: na czym polega diagnostyka molekularna niepłodności żeńskiej, jakie rodzaje mutacji są najczęściej wykrywane i jakie mają znaczenie dla płodności kobiet.

 

Odcinek 32. Genetyczne predyspozycje rozwoju raka piersi i raka jajnika (08.08.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie geny związane są z rozwojem raka piersi i raka jajnika, w jaki sposób zbadać można swoje predyspozycje do zachorowania, dlaczego warto zdecydować się na badania i jakie są szczególne wskazania do ich przeprowadzenia.

 

Odcinek 33. Detekcja DNA wirusa brodawczka ludzkiego HPV (16.08.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie konsekwencje ma zakażenie wirusem HPV i jakie są jego typu, jakie są wskazania i na czym polega test genetyczny na obecność wirusa HPV, dlaczego warto się zbadać.

 

Odcinek 34. Detekcja DNA Chlamydia trachomatis (22.08.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest chlamydioza, na czym polega badanie detekcja DNA Chlamydia trachomatis, jakie są do niego wskazania i dleczego warto je przeprowadzić.

 

Odcinek 35. Diagnostyka laboratoryjna chorób tarczycy cz. I (29.08.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jaka jest budowa tarczycy, jak przebiega biosynteza hormonów tarczycowych oraz w jaki sposób regulowane jesr wydzielanie hormonów tarczycowych.

 

Odcinek 36. Diagnostyka laboratoryjna chorób tarczycy cz. II (05.09.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: na czym polegają zaburzenia czynności tarczycy, jakie są ich przyczyny i objawy, na czym polega diagnostyka laboratoryjna tarczycy.

 

Odcinek 37. Małopłytkowość rzekoma EDTA-zależna (12.09.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest małopłytkowość, na czym polega małopłytkowość rzekoma EDTA-zależna i jak ją rozpoznawać.

 

Odcinek 38. Diagnostyka laboratoryjna mononukleozy zakaźnej (19.09.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest mononukleoza zakaźna, jakie są drogi zakażenia oraz najpowszechniejsze objawy, w jaki sposób diagnozować chorobę i jakie badania wykonać. 

 

Odcinek 39. Borelioza z Lyme - cz. 1 (26.09.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest, jak przebiega i jakie ma objawy borelioza z Lyme, na czym polega profilaktyka tej choroby, co to jest rumień wędrujący, w jaki sposób diagnozować boreliozę z Lyme. 

 

Odcinek 40. Borelioza z Lyme - cz. 2 (03.10.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: więcej o metodach serologicznych w diagnostyce boreliozy z Lyme oraz o trudnościach i ważnych aspektach diagnostyki tej choroby.

 

Odcinek 41. Borelioza z Lyme - diagnostyka molekularna (10.10.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: o zastosowaniu testów molekularnych w diagnostyce boreliozy, na czym polega identyfikacja boreliozy w oparciu o Real Time PCR, w jaki sposób dokonac doboru materiału do diagnostyki molekularnej i interpretowac wyniki badań.

 

Odcinek 42. Wirusowe zapalenie wątroby typu B – część I (17.10.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest i na czym polega wirusowe zapalenie wątroby typu B, jak przenoszone jest zakażenie i jak przebiega choroba, jakie wskaźniki świadczyć mogą o WZW B.

 

Odcinek 43. Wirusowe zapalenie wątroby typu B – część II (24.10.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: więcej na temat markerów infekcji wirusowym zapaleniem wątroby typu B (antygen HBs, HBe, przeciwciała anty-HBc IgM, przeciwciała HBc IgG, przeciwciała anty-HBe, przeciwciała anty-HBs).

 

Odcinek 44. Wirusowe zapalenie wątroby typu C – część I (31.10.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest wirus zapalenia wątroby typu C, jaka jest epidemiologia i główne drogi zakażenia chorobą, jaki ma ona przebieg i fazy.

 

Odcinek 45. Wirusowe zapalenie wątroby typu C – część II (07.11.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: na czym polega wieloetapowa diagnostyka zakażenia HCV, w jaki sposób interpretować należy wyniki badań.

 

Odcinek 46. Wirusowe zapalenie wątroby typu B – część III (14.11.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: więcej o zastosowaniu testów molekularnych w diagnostyce WZW B, jakie są rodzaje wykonywanych w tym kierunku badań i jaki jest cel ich stosowania, na czym polegają badania ilościowe i jakościowe oraz określanie genotypu wirusa.

 

Odcinek 47. Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) (21.11.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest nużeniec ludzki, jak objawia się wywoływana przez niego nużyca (zwana także demodekozą), jakie badania wykonuje się w kierunku nużycy.

 

Odcinek 48. Odczyn ASO (antystreptolizyny O) (28.11.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: czym jest i jaka jest przydatnośc diagnostyczna odczynu ASO, jakie są zalety i słabe strony badania.

 

Odcinek 49. Kiła - część I  (05.12.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: na czym polega kiła i co wywołuje chorobę, jakie są drogi zakażenia kiłą, jakie są główne objawy choroby w poszczególnych jej stadiach.

 

Odcinek 50. Kiła - część II  (12.12.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: więcej o krętku bladym wywołujacym kiłę, jak wygląda diagnostyka serologiczna oraz diagnostyka molekularna choroby.

 

Odcinek 51. Cukrzyca - część I  (19.12.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: na czym polega cukrzyca i jakie są podstawowe elementy diagnostyki laboratoryjnej w tym kierunku, więcej na temat glikemii na czczo, doustnego testu tolerancji glukozy, dobowego profilu glikemii oraz insuliny.

 

Odcinek 52. Cukrzyca - część II  (27.12.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: więcej na temat specyficznych wskaźników stosowanych w diagnostyce cukrzycy (peptyd C, hemoglobina glikowana), autoprzeciwciał w cukrzycy oraz cukrzycy ciążowej.

 

Podziel się z nami swoją opinią o cyklu edukacyjnym lub pomysłem na jego wykorzystania i wygraj atrakcyjny bon podarunkowy do Kliniki Anti-Aging INVICTA! Czekamy na komentarze i sugestie pod adresem: katarzyna.moskal@invicta.pl.

 

Dziękujemy Czytelnikom za dotychczasowe cenne uwagi i udział w konkursach. Zapraszamy do lektury wszystkich artykułów!

 

 



Odcinek 7. Wymazy 1 (14.02.2011) >>> pobierz plik

Z artykułu dowiedzieć się można: jakie są wskazania do badania bakteriologicznego i ogólne wytyczne dotyczące pobierania wymazów; jak prawidłowo pobrać wymaz z gardła, nosa i ucha.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

LABORATORIA MEDYCZNE SOPOT
Polna 64, Sopot, tel. 58 58 58 800
sekretariat.laboratorium@invicta.pl


LABORATORIA MEDYCZNE WARSZAWA
Złota 6, tel. 58 58 58 800
laboratorium.warszawa@invicta.pl

Sprawdź wyniki online!

Serwis MEDIPOINT to miejsce, dzięki któremu masz dostęp do wyników swoich badań laboratoryjnych poprzez internet z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze!


Dowiedz się więcej!

MEDYCYNA ESTETYCZNA - NOWOŚĆ

Zapraszamy do Kliniki Anti-Aging INVICTA w Gdańsku.
Medycyna Estetyczna
Laseroterapia
Kosmetyka Profesjonalna.


więcej...