Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close
 

Aktualności

01 październik 2009
Pomorscy posłowie nie chcą edukacji o in-vitro

Dnia 26 września 2009 roku do Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA nie dotarł żaden z kilkudziesięciu zaproszonych w ramach dnia otwartego posłów. Dopisała jednak frekwencja pacjentów i ich dzieci, którzy przybyli do Kliniki, aby opowiedzieć o swoim leczeniu osobom współdecydującym o kształcie polskiego prawa w temacie in-vitro. Posłowie nie dali swoim wyborcom okazji do dialogu.

Placówka Kliniki INVICTA w Gdańsku od samego rana przygotowana była na przyjęcie gości. Przedstawiciele Kliniki, w tym doświadczeni lekarze, embriolodzy, a także pary, które dzięki in-vitro w INVICTA są szczęśliwymi rodzicami, oczekiwali w nadziei, że chociaż jeden zaproszony poseł wykaże zainteresowanie akcją edukacyjną.

– Przygotowaliśmy filmy i prezentacje, które w łatwy sposób tłumaczą zasady działania metody in-vitro – mówi Aleksander Wiecki, rzecznik prasowy INVICTA. – Naszym celem było przekazanie posłom w przysłowiowej pigułce ogromnej wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów, aby podejmując decyzje o in-vitro mieli osobiste wyobrażenie, jak ta metoda działa w naszym kraju i jak procedura wygląda „od kuchni”. Zapraszając posłów informowaliśmy, że nie o zmianę światopoglądu chodzi, a jedynie o edukację.

W całej Polsce podobno tylko 2 posłów skorzystało z zaproszenia pomysłodawcy akcji – Stowarzyszenia Nasz Bocian i klinik leczenia niepłodności.

– Niestety politycy nie zaskoczyli nas frekwencją – powiedziała mama 6 letniego chłopca poczętego metodą in-vitro w INVICTA, która jako pierwsza przybyła do Kliniki w sobotę rano. – Wielu posłów i osób publicznych wypowiada się w mediach na temat in-vitro, utrwalając w opinii publicznej mity krążące wokół tej metody leczenia. To krzywdzące zarówno dla nas, rodziców dzieci z in-vitro, samych dzieci, a także całego społeczeństwa – dodaje. – Miałam nadzieję, że  posłowie zobaczą nas, nasze pociechy, a przede wszystkim zdobędą wiedzę, której nie da się wynieść studiując projekty ustaw.

W godzinach późno popołudniowych, kiedy przybycie posłów było już mało prawdopodobne, uczestnicy spotkania obejrzeli laboratorium i sale operacyjne INVICTA. Program spotkania został w pełni zrealizowany. Jedyne czego zabrakło, to głównych uczestników.  Powrót do aktualności