Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close
 

Aktualności

07 marzec 2012
Bezpieczna chirurgia w INVICTA

Klinika INVICTA w Warszawie wdrożyła nowe narzędzie zapewniające najwyższy standard bezpieczeństwa pacjentów korzystających z zabiegów chirurgicznych. Okołooperacyjna Karta Kontrolna została stworzona z inicjatywy Światowego Sojuszu na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów (World Alliance for Patient Safety) i we wsparciu polskiego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.


Celem wykorzystania Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów, ale również budowanie i wzmacnianie kultury organizacyjnej, w której bezpieczeństwo jest wartością naczelną. Wprowadza ona procedury weryfikujące przejście przez wszystkie etapy, istotne podczas przygotowania, realizacji i zakończenia zabiegu. Dzięki temu zminimalizowaniu ulega ryzyko powikłań i zagrożeń dla życia operowanych osób.


Okołooperacyjna Karta Kontrolna wdrażana jest dobrowolnie przez placówki szczególnie zainteresowane zapewnieniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa pacjentom operacyjnym, a także ośrodki dążące do zapobiegania powikłaniom pozabiegowym.


W ramach Karty Kontrolnej zabieg operacyjny podzielony został na trzy fazy, odpowiadające konkretnym etapom realizacji procedury zabiegowej. Wyróżniono w niej (1) czynności wykonywane przed podaniem znieczulenia, (2) po podaniu znieczulenia, a jeszcze przed wykonaniem nacięcia oraz (3) działania w fazie zakończenia operacji, przed wywiezieniem pacjenta z sali operacyjnej.

 

Odpowiednio wskazany i przeszkolony Koordynator Karty weryfikuje, czy w każdej fazie dopełnione zostały wszystkie wymogi, zebrane odpowiednie informacje, sprawdzone wyposażenie i zabezpieczenie zabiegu. Dodatkowo Karta uwzględnia także aspekt komunikacji w ramach zespołu zabiegowego.


Dowiedz się więcej na temat Okołooperacyjnej Karty KontrolnejPowrót do aktualności