Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close
 

Aktualności

08 listopad 2011
Test potrójny – nieinwazyjne badanie II trymestru w promocyjnej cenie

Ciąża to okres radosnego oczekiwania na dziecko, ale też niejednokrotnie czas niepokoju i obaw. Parom borykającym się z problemami genetycznymi w rodzinie, a także paniom późno decydującym się na macierzyństwo z pomocą przychodzą badania prenatalne. Jednym z niewielu badań wykonywanych w dalszym etapie ciąży i pozwalających na wykrycie wad cewy nerwowej jest test potrójny.


Test potrójny należy do nieinwazyjnych, a więc całkowicie bezpiecznych dla płodu, badań prenatalnych. Jest to jedyny test tego typu możliwy do zastosowania w II trymestrze ciąży. Opiera się na określeniu kilku parametrów, umożliwiających ocenę ryzyka wystąpienia nieprawidłowości u płodu (zespołu Downa i wad cewy nerwowej).

 

Nieprawidłowy rozwój cewy nerwowej może prowadzić do powstania rozszczepu kręgosłupa lub pojawienia się groźnych dla zdrowia dziecka przepuklin mózgowo-nerwowych. Badanie pozwala na wczesne zdiagnozowanie ryzyka i podjęcie odpowiednich działań leczniczych.

 

Badanie w praktyce


Pierwszym etapem badania jest szczegółowy wywiad medyczny. Podczas rozmowy, lekarz zbiera informacje niezbędne do oszacowania ryzyka wystąpienia wad płodu. Następnie pobierana jest krew celem oznaczenia kilku parametrów: stężenia AFP, beta-hCG oraz wolnego estriolu. Lekarz po uzyskaniu wyników, interpretuje je i określa ryzyko wystąpienia wady.

 

Uzyskany wynik określa statystyczne ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u płodu. Odchylenia do normy mogą być wskazaniem do dalszej, inwazyjnej diagnostyki prenatalnej (w  tym amniopunkcji genetycznej). Dopiero wynik amniopunkcji (oznaczenie kariotypu płodu) daje informację, czy wada rzeczywiście istnieje - podkreśla Beata Brzóska , ginekolog-położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA, specjalizująca się w badaniach prenatalnych.

 

Zalety i ograniczenia


Test potrójny nie jest wprawdzie najczulszym dostępnym badaniem umożliwiającym określenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa (cechuje go czułość na poziomie 60%). Tylko to badanie jednak może być wykonane w II trymestrze ciąży (między 14 a 20 tygodniem jej trwania) . Test jako jedyny ocenia również statystyczne ryzyko wad centralnego układu nerwowego.

W celu oszacowania ryzyka zespołu Downa u płodu, najczęściej zalecany jest test I trymestru - test PAPP-A. Nie daje on jednak możliwości oceny ryzyka wad cewy nerwowej. Nie można go też wykonać po 14 tygodniu ciąży. W tym okresie idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie testu potrójnego, do czego zachęcamy wszystkie przyszłe mamy. – mówi doktor Brzóska.

 

Promocja


Do 31 grudnia br. test potrójny wykonać można w Klinikach INVICTA w Gdańsku i Warszawie w promocyjnej, obniżonej o 40% cenie. Zamiast 155 zł, pacjentki zapłacą za badanie 93 zł.


Kliniki INVICTA oferują również pełen zakres badań prenatalnych.

 

Zapraszamy do skorzystania z oferty!Powrót do aktualności