Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close
 

Aktualności

19 wrzesień 2011
Ekspert INVICTA na konferencji w Iranie

Kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk  w dniach 7-9 września wziął udział jako prelegent na międzynarodowej konferencji „Royan International Twin Congress” w Teheranie.


Spotkanie poświęcone było zagadnieniom medycyny rozrodu oraz nowym technologiom biomedycznym i miało na celu wymianę doświadczeń między naukowcami i praktykami z całego świata.

 

- Wydarzenia takie jak teherański kongres to istotne punkty na mapie rozwoju medycyny. Rozmawiając na temat swoich spostrzeżeń i dokonań, możemy budować nową wiedzę. Seminaria i wykłady stwarzają także przestrzeń do dyskusji o problemach związanych z naszą praktyką. W tym roku na przykład dużym zainteresowaniem cieszył się temat zastosowania mikromacierzy w diagnostyce preimplantacyjnej oraz związanych z tym problemów technicznych i interpretacyjnych. - mówi profesor Łukaszuk.

 

Podczas konferencji profesor Łukaszuk wygłosił wykład na temat zastosowania diagnostyki preimplentacyjnej PGD w profilaktyce chorób genetycznych. Wystąpienie dotyczyło w szczególności osiągnięć zespołu naukowego INVICTA w zakresie tworzenia autorskiej metodologii - na przykładzie diagnostyki preimplantacyjnej w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tej pory w ramach autorskiej diagnostyki PGD w Klinice udało się opracować metody diagnostyczne dla takich chorób jak zespół Smith-Lemli-Opitz (SLOS), zespół COX’a czy niedosłuch uwarunkowany genetycznie.

 

- Diagnostyka preimplantacyjna PGD dla wielu par obciążonych genetycznie stanowi jedyną szansę na zdrowe potomstwo. Rozwiązanie znajduje także zastosowanie w przypadku kobiet borykających się z problemem poronień nawykowych i decydujących się na powiększenie rodziny w późniejszym wieku. Dzięki autorskiej metodologii w INVICTA możemy diagnozować coraz więcej chorób, a potem dzielić się tymi osiągnięciami z innymi – podsumowuje profesor Łukaszuk.Powrót do aktualności