Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close
 

Aktualności

13 czerwiec 2011
Kyfoplastyka na złamania kompresyjne kręgów

Osteoporoza to poważne schorzenie, powodujące osłabienie struktury kości i obniżenie ich masy. Jedną z częstych konsekwencji tego problemu są skomplikowane złamania kompresyjne kręgów. Dzięki kyfoplastyce możliwe jest zabezpieczenie uszkodzonego miejsca i korekcja zniekształcenia kości. Poradnia Osteoporozy INVICTA w Gdańsku serdecznie zaprasza na konsultacje lekarskie i kwalifikacje do zabiegów kyfoplastyki balonowej.Złamania kompresyjne kręgów

Złamanie kompresyjne kręgosłupa jest najczęstszym rodzajem złamań związanych z osteoporozą. Polega na zapadnięciu się trzonu kręgu, który pod wpływem pokruszenia lub ściśnięcia tkanki, zmienia swój kształt. U czterdziestu procent wszystkich kobiet wystąpi co najmniej jedno takie złamanie przed ukończeniem przez nie 80 lat. Leczenie zachowawcze złamań kręgów w przebiegu osteoporozy sprowadza się do odpoczynku w łóżku, zażywania środków przeciwbólowych i stosowania gorsetu. Środki te pomagają w zmniejszeniu dolegliwości bólowych, ale kręgosłup pacjenta pozostaje zdeformowany. Kyfoplastyka balonowa jest rozwiązaniem, umożliwiającym rehabilitację złamanego kręgu i w rezultacie powrót Pacjenta do zdrowia.

 

 

Czym jest kyfoplastyka

Kyfoplastyka balonowa to małoinwazyjny chirurgiczny zabieg ortopedyczny stosowany w złamaniach kompresyjnych kręgów. Jego celem jest stabilizacja złamania i korekcja zniekształcenia trzonu kręgu. Dodatkowo skutkuje on znaczącym złagodzeniem dolegliwości bólowych, a Pacjent szybko odzyskuje zdolności ruchowe i może wykonywać codzienne czynności. Kyfoplastykę balonową wyróżnia także niski wskaźnik powikłań, zabieg jest zatem bardzo bezpieczny. Podstawowym wskazaniem do wykonania kyfoplastyki jest osteoporoza pierwotna i wtórna, a także osteolityczne zmiany nowotworowe.

 

 


Przebieg zabiegu

Zabieg kyfoplastyki balonowej trwa zwykle mniej niż godzinę i może wymagać krótkiego pobytu w szpitalu. Przed jego rozpoczęciem Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu lub całkowitemu. Zabieg polega na wykonaniu ok. jednocentymetrowego nacięcia na skórze, w którym umieszcza się prowadnicę. Dociera ona do wnętrza złamanego trzonu. Tam umieszczany jest balon, który wypełnia się płynem kontrastowym. Balon unosi złamany trzon i tworzy przestrzeń do podania cementu. Po odtworzeniu właściwej formy trzonu, balony są opróżniane i usuwane z prowadnic. Przestrzenie wewnątrz trzonów są wypełniane cementem, który pozwala na trwałe zachowanie prawidłowego kształtu kości.

 

Przed zabiegiem

Zbieg powinna poprzedzić szczegółowa konsultacja lekarska. Podczas spotkania lekarz dokonuje wywiadu, badania i po stwierdzeniu złamania kompresyjnego, kieruje Pacjenta na kyplastykę balonową. Poradnia Osteoporozy INVICTA zaprasza na konsultacje lekarskie. Aby ustalić dogodny termin spotkania, wystarczy skontaktować się z Kliniką INVICTA GDAŃSK:

  • rejestracja telefoniczna: tel. 58 763 50 50 (70), 58 721 32 38
  • rejestracja osobista: INVICTA, ul. Rajska 10, Gdańsk
  • rejestracja elektroniczna: rejestracja.gdansk@invicta.pl

Zabiegi kyfoplastyki balonowej wykonywane będą w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez lekarza z INVICTA.

 

Serdecznie zapraszamy do Kliniki INVICTA GDAŃSK!Powrót do aktualności