Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close
 

Aktualności

01 kwiecień 2011
Kolposkopia – skuteczna diagnostyka szyjki macicy

Jest jednym z najważniejszych badań umożliwiających szybką ocenę stanu szyjki macicy. Pozwala na dokładne określenie charakteru zdiagnozowanych nieprawidłowości, a także na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych. Kolposkopia, w połączeniu badaniem cytologicznym, stała się już standardem diagnostycznym w ginekologii. Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA w Gdańsku i Warszawie serdecznie zapraszają na badanie kolposkopowe.


Kolposkopia jest bezbolesnym, trwającym kilkanaście minut badaniem wykonywanym przez lekarza ginekologa. Polega ono na oglądaniu powierzchni i dolnej części kanału szyjki macicy oraz pochwy i sromu przy użyciu specjalnego urządzenia optycznego – tzw. kolposkopu. Umożliwia ono uzyskanie trójwymiarowego obrazu w dużym, nawet 50-krotnym powiększeniu, a tym samym dokładny ogląd badanych miejsc.

 

Podczas kolposkopii lekarz ocenia budowę, przejrzystość, barwę nabłonka szyjki macicy, a także rysunek naczyń krwionośnych. Obserwacja przebiega w trzech etapach. W pierwszej kolejności ogląda się powierzchnię szyjki macicy przed usunięciem z niej wydzieliny pochwowej, w drugiej - po przemyciu solą fizjologiczną, w trzeciej zaś - po przemyciu 3 proc. roztworem kwasu octowego bądź 5 proc. roztworem kwasu mlekowego. Obserwacja w ostatniej fazie badania jest kluczowa i pozwala na wnioskowanie o charakterze zmian.

 

Badanie kolposkopowe jest w szczególności polecane w przypadku:

 • nieprawidłowych wyników badań cytologicznych,
 • stwierdzenia zakażenia wirusem HPV (np. dodatni wynik testu HPV)
 • tzw. nadżerki, przerostu, polipa szyjki macicy
 • plamień z dróg rodnych
 • upławów i nawracających zapaleń pochwy lub sromu
 • przed planowanymi zabiegami przeprowadzanymi na szyjce macicy np. wymrażaniem.

Kolposkopia jest badaniem pozwalającym na rozpoznanie zakażeń i stanów zapalnych szyjki macicy oraz wybranych chorób przenoszonych drogą płciową, umożliwiającym ich różnicowanie. Najskuteczniej również wykrywa stany przedrakowe i raka szyjki macicy. W 60-80 procentach przypadków w jej wyniku stwierdza się zmiany łagodne, nie stwarzające zagrożenia dysplazją ani nowotworem.

 

Kolposkopia jest zabiegiem małoinwazyjnym i bezpiecznym także w przypadku kobiet w ciąży. Może być wykonywana wielokrotnie, a wynik badania znany jest po kilku minutach.

 

Aby umówić się na badanie, wystarczy zarejestrować się w Klinice Zdrowia Kobiety:

INVICTA WARSZAWA

 • rejestracja telefoniczna: tel. (22) 892 93 60; (22) 892 92 80
 • rejestracja osobista: INVICTA, ul. Złota 6, Warszawa
 • rejestracja elektroniczna: rejestracja.warszawa@invicta.pl

lub

 

INVICTA GDAŃSK

 • rejestracja telefoniczna: tel. 58 763 50 50 (70), 58 721 32 38
 • rejestracja osobista: INVICTA, ul. Podwale Grodzkie 2B, Gdańsk oraz ul. Rajska 10, Gdańsk
 • rejestracja elektroniczna: rejestracja.gdansk@invicta.pl

Serdecznie zapraszamy do Klinik Zdrowia Kobiety!Powrót do aktualności