Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Invicta

Zaloguj się do: Invicta Online

Test ROMA - Nowoczesna diagnostyka raka jajnika

 

Wzrost zachorowań na raka jajnika nastepuje po 40 roku życia, ale zdarza się, że chorują już dwudziesto- i trzydziestoletnie kobiety. Częściej spotykany jest u kobiet, u których w rodzinach notuje się zachorowanie na raka jajnika i u pań, które nie rodziły. Mniejsze jest ryzyko zachorowania wśród kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną. Wysoka śmiertelność choroby związana jest z późnym jej rozpoznaniem, zazwyczaj w III/VI stadium. Rak jajnika na początku choroby jest bezobjawowy lub daje objawy mało charakterystyczne, które łatwo pomylić z problemami gastrycznymi.

 

Czy wiesz, że...

Nowotwór jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet i zajmuje wysokie 4 miejsce pod względem śmiertelności.

     

O badaniu

 • Kiedy wykonujemy Test ROMA?

   

  Do niedawna głównym badaniem laboratoryjnym, wykonywanym u kobiet, z podejrzeniem raka jajnika, było badanie markera nowotworowego Ca 125. Jest to substancja, której ilość we krwi wzrasta, gdy w organizmie toczy się stan nowotworowy, związany z jajnikiem. Im wyższe stężenie tego markera we krwi tym bardziej zaawansowany stan chorobowy. Jednak badanie to nie może być badaniem jedynym, ponieważ wartość Ca 125 rośnie także w przypadku endometriozy, mięśniaków macicy i w stanach zapalnych narządów miednicy małej. Dlatego algorytm ROMA nie polega jedynie na pomiarze Ca 125, ale też bada kolejny marker. Jest nim HE4 (czwarta podfrakcja ludzkiego białka komórek najądrza). To białko w większych ilościach pojawia się we krwi wtedy, kiedy w jajniku toczy się proces nowotworowy. Badanie HE4 tym różni się od badania Ca 125, że ten drugi marker często jest niewykrywalny w przypadku I i II stadium choroby, podczas, gdy HE4 już jest podwyższony. Dlatego u wielu kobiet, u których badanie Ca 125 dało wartości prawidłowe, dopiero skojarzone badanie HE4 pozwoliło wykryć chorobę. HE4 jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu postępów w leczeniu i wykrywaniu ewentualnych nawrotów choroby.

 • Jakie są wskazania do wykonania badania?

   

  • Nieustępujące, niepokojące objawy zlokalizowane w okolicach podbrzusza: zaparcia, wzdęcia, bóle w podbrzuszu, uczucie pełności w brzuchu
  • Bolesne parcie na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu w połączeniu z bólem podbrzusza, uczucie ucisku w podbrzuszu, czy krwawienie z pochwy.

   

  Zwłaszcza, gdy towarzyszą temu następujące objawy:  ogólne zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu, złe samopoczucie.

 • Jakie są przeciwwskazania?

  Przeciwwskazania stosowania Algorytmu ROMA dla osób:

  • Uprzednio leczonych z powodu nowotworów
  • W trakcie chemioterapii
  • Poniżej 18 roku życia

 

ROMA (ang. Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) jest algorytmem służącym do określania prawdopodobieństwa, że wykryty guz przydatków jest złośliwym, nabłonkowym nowotworem jajnika.

Wynik badania pokazuje wyrażone w procentach, prawdopodobieństwo, że u badanej osoby rozwija się złośliwy nowotwór jajnika.

 

Test ROMA obejmuje:

 

Oznaczenie stężenia Ca 125

Oznaczenie stężenia HE4

Statystycznie określane ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jajnika

 Cena badania: 110,00 zł (Gdańsk) 130,00 zł (Warszawa) + koszt pobrania 7,00 zł

   
   Artykuł na temat badania ROMA >>> otwórz
(Żródło: "Nowe markery biologiczne w raku jajnika. Przydatność OVA1 i ROMA w ustalaniu rozpoznania.", Ginekologia po Dyplomie nr 4 (80) Lipiec 2012, 14-19)  

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

LABORATORIA MEDYCZNE SOPOT
Polna 64, Sopot, tel. 58 58 58 800
sekretariat.laboratorium@invicta.pl


LABORATORIA MEDYCZNE WARSZAWA
Złota 6, tel. 58 58 58 800
laboratorium.warszawa@invicta.pl

Sprawdź wyniki online!

Serwis MEDIPOINT to miejsce, dzięki któremu masz dostęp do wyników swoich badań laboratoryjnych poprzez internet z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze!


Dowiedz się więcej!

MEDYCYNA ESTETYCZNA - NOWOŚĆ

Zapraszamy do Kliniki Anti-Aging INVICTA w Gdańsku.
Medycyna Estetyczna
Laseroterapia
Kosmetyka Profesjonalna.


więcej...