Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Invicta

Zaloguj się do: Invicta Online
nowotwory

Siłowna tak, ale czy sterydy?

 

Jedną z form aktywności fizycznej obok tradycyjnych ćwiczeń, biegania czy pływania są zajęcia na siłowni. Zajęcia te wykonywane z umiarem i pod okiem odpowiedniego trenera oprócz wymiernych korzyści dla naszego zdrowia przyczyniają się do rozbudowy tkanki mięśniowej i uzyskania smukłej sylwetki. Ważne jest, aby poprawa sylwetki i rozwój tkanki mięśniowej były procesem naturalnym – wynikającym z treningu, a nie z zastosowania sterydowych środków wspomagających.
Steroidy anaboliczne to pochodne testosteronu, pobudzają syntezę białek ustrojowych prowadząc do powstania tzw. dodatniego bilansu azotowego. Ponadto odpowiedzialne są za zatrzymanie w naszym organizmie wapnia, potasu i fosforanów. Jako leki stosowane są głównie w stanach niedoborów pokarmowych, wychudzeniu, niedokrwistościach, chorobach wątroby i nerek, dystrofiach mięśniowych, oraz po złamaniach kości i stanach po radioterapii. Sterydy są lekami o bardzo silnym działaniu, dlatego leczenie tymi środkami powinno być ograniczone do minimum i pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza.
Choć powszechnie wiadomo, że sterydy anaboliczne stosowane bez potrzeby szkodzą, są szeroko stosowane przez sportowców jako środki dopingowe i kulturystów jako środki anaboliczne.

 

Przed sięgnięciem po sterydy należy pamiętać, że związki te wykazują dużo działań nieporządnych. Pod wpływem egzogennych hormonów sterydowych może dochodzić u kobiet do rozregulowania sprzężenia pomiędzy hormonami przysadki, a hormonami wytwarzanymi przez jajniki, w efekcie czego stężenie hormonów w poszczególnych fazach cyklu może ulec zaburzeniu. Pod wpływem sterydów anabolicznych może dochodzić także do zmian w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. Sterydy mogą być również przyczyną silnego rozrostu mięśni szkieletowych, zmniejszenia piersi, obniżenia barwy głosu. Stosunkowo częstym objawem działania sterydów są zaburzenia dotyczące skóry (trądzik) oraz nadmierne owłosienie ciała z jednoczesnym łysieniem typu męskiego. U mężczyzn bardzo często występują zaburzenia spermatogenezy mogące prowadzić do bezpłodności.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

LABORATORIA MEDYCZNE SOPOT
Polna 64, Sopot, tel. 58 58 58 800
sekretariat.laboratorium@invicta.pl


LABORATORIA MEDYCZNE WARSZAWA
Złota 6, tel. 58 58 58 800
laboratorium.warszawa@invicta.pl

Sprawdź wyniki online!

Serwis MEDIPOINT to miejsce, dzięki któremu masz dostęp do wyników swoich badań laboratoryjnych poprzez internet z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze!


Dowiedz się więcej!

MEDYCYNA ESTETYCZNA - NOWOŚĆ

Zapraszamy do Kliniki Anti-Aging INVICTA w Gdańsku.
Medycyna Estetyczna
Laseroterapia
Kosmetyka Profesjonalna.


więcej...