Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Invicta

Zaloguj się do: Invicta Online
nowotwory

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

 

Badania profilaktyczne, przeprowadza się u osób zdrowych w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych chorób. Wykonuje się je w całej populacji lub tylko w tzw. grupach wysokiego ryzyka (dotyczy to np. profilaktyki cukrzycy czy nowotworów).

Profilaktyka dla mężczyzn obejmuje następujące badania:
PSA
glukoza
lipidogram

 

PSA (swoisty antygen sterczowy)
PSA jest to białko, wytwarzane przez zdrowe jak i zmienione komórki prostaty.
Podwyższony poziom PSA występuje u pacjentów z rakiem prostaty, łagodnym przerostem gruczołu krokowego oraz stanami zapalnymi tkanek sąsiadujących z układem moczowo-płciowym.
Zaleca się, aby każdy mężczyzna po ukończeniu 50 roku życia wykonał badanie PSA. Jeśli w najbliższej rodzinie stwierdzono występowanie raka prostaty, badanie to należy wykonać już przed 40 rokiem życia.

 

Glukoza
Prawidłowe  stężenie glukozy we krwi  jest wynikiem licznych procesów zachodzących w naszym ustroju. Podstawowym hormonem regulującym gospodarkę węglowodanową jest insulina. Pod jej wpływem stężenie glukozy we krwi ulega obniżeniu. Brak insuliny lub niedostateczne jej wydzielanie przez komórki trzustki jest przyczyną wzrost stężenia glukozy we krwi i prowadzi do cukrzycy. Jednym z podstawowych badań mających na celu wczesne wykrycie tego schorzenia jest oznaczenie poziomu glukozy w osoczu na czczo. Mężczyznom powyżej 35 roku życia zaleca się wykonywanie tego badania przynajmniej raz w roku.

 

Lipidogram
Lipidogram odzwierciedla stan gospodarki tłuszczowej naszego organizmu. Standardowy lipidogram obejmuje ocenę poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz poziomu trójglicerydów. Najczęściej obserwuje się wzrost poziom cholesterolu (hipercholesterolemia), innym często występującym zaburzeniem jest wzrost poziomu trójglicerydów(hipertriglicerydemia). Ocena lipidogramu ma duże znaczenie w profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu, dlatego bardzo ważne jest okresowe wykonywanie tego badania u mężczyzn po 30 roku życia. Zmiany w poziomie lipidów są czynnikami ryzyka rozwoju chorób układu krążenia takich jak: choroba wieńcowa, zawał mieśnia sercowego, nadciśnienie tetnicze, tętniak aorty, udar mózgu, wady nabyte zastawek mięśnia sercowego, choroby naczyń obwodowych (zwężenie tętnicy szyjnej wewnętrznej, chromanie przestankowe). 
zobacz również:
Czy grozi mi miażdżyca?
 
Test na krew utajoną w kale
U mężczyzn po 40 roku życia zaleca się wykonanie testu na krew utajoną w kale. Test ten pozwala na wykrycie obecności krwi w kale. Dodatni test może świadczyć o krwawieniu z przewodu pokarmowego, które może być objawem takich chorób nowotworowych jelita grubego. Wczesne wykrycie choroby jest warunkiem skutecznego leczenia.
zobacz również:          
Krew utajona w kale

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

LABORATORIA MEDYCZNE SOPOT
Polna 64, Sopot, tel. 58 58 58 800
sekretariat.laboratorium@invicta.pl


LABORATORIA MEDYCZNE WARSZAWA
Złota 6, tel. 58 58 58 800
laboratorium.warszawa@invicta.pl

Sprawdź wyniki online!

Serwis MEDIPOINT to miejsce, dzięki któremu masz dostęp do wyników swoich badań laboratoryjnych poprzez internet z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze!


Dowiedz się więcej!

MEDYCYNA ESTETYCZNA - NOWOŚĆ

Zapraszamy do Kliniki Anti-Aging INVICTA w Gdańsku.
Medycyna Estetyczna
Laseroterapia
Kosmetyka Profesjonalna.


więcej...