Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Invicta

Zaloguj się do: Invicta Online
nowotwory

Diagnostyka hormonalna w ginekologii

 

Diagnostyka hormonalna w ginekologii związana jest z oznaczaniem poziomu hormonów płciowych (estrogeny i progesteron) wydzielanych przez jajniki.


Produkcja hormonów przez jajniki regulowana jest przez podwzgórze i przysadkę. Pod wpływem różnorodnych bodźców podwzgórze produkuje gonadoliberynę GnRH, która stymuluje przedni płat przysadki  do produkcji lutropiny (LH) i folitropiny (FSH).


U kobiet FSH wspólnie z LH wpływa na wzrost i dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego, owulację oraz powstawanie ciałka żółtego, którego komórki syntetyzują i wydzielają progesteron. Zwiększenie stężenia LH na około 14 dni przed końcem cyklu jest czynnikiem wyzwalającym owulację.


Innym hormonem wpływającym na cykl miesiączkowy jest PRL wytwarzana przez przedni płat przesadki.

 

Badaniami przydatnymi w diagnostyce dysfunkcji jajników są: estradiol, progesteron, LH, FSH, PRL. Zbyt niskie poziomy estrogenów, progesteronu wraz z niskimi poziomami LH i FSH wskazują na niewydolność przedniego płata przysadki lub podwzgórza. Wówczas zaburzenia funkcji jajnika są  schorzeniami wtórnymi, określanymi jako hipogonadyzm wtórny.
Zbyt niski poziom estrogenów i progesteronu z towarzyszącym podwyższeniem FSH i LH wskazuje na zaburzenia funkcji hormonalnej jajnika. Mówimy wówczas o hipogonadyzmie pierwotnym (Zespół Turnera,  zniszczenie jajników przez proces zapalny, przedwczesna menopauza, stany chorobowe przebiegające z hiperprolaktynemią).

 
Obecnie proponuje się, aby poziomy tych hormonów oznaczać w 2-3 dniu cyklu. Dla oceny wydolności ciałka żółtego - progesteron w II fazie cyklu.

 

W ginekologii wskazaniami  do wykonania badań hormonalnych są:

Zaburzenia czasu trwania cyklu miesięcznego - cykle trwające powyżej 31 dni i poniżej 21 dni.
pierwotny lub wtórny brak miesiączki
występowanie objawów  hirsutyzmu
krwawienia dodatkowe i nieprawidłowa obfitość krwawień
przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe

 

Zobacz również:

Zaburzenia miesiączkowania
Hirsutyzm (nadmierne owłosienie)
Zespół policystycznych jajników (PCO)
Przedwczesna menopauza

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

LABORATORIA MEDYCZNE SOPOT
Polna 64, Sopot, tel. 58 58 58 800
sekretariat.laboratorium@invicta.pl


LABORATORIA MEDYCZNE WARSZAWA
Złota 6, tel. 58 58 58 800
laboratorium.warszawa@invicta.pl

Sprawdź wyniki online!

Serwis MEDIPOINT to miejsce, dzięki któremu masz dostęp do wyników swoich badań laboratoryjnych poprzez internet z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze!


Dowiedz się więcej!

MEDYCYNA ESTETYCZNA - NOWOŚĆ

Zapraszamy do Kliniki Anti-Aging INVICTA w Gdańsku.
Medycyna Estetyczna
Laseroterapia
Kosmetyka Profesjonalna.


więcej...