Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Invicta

Zaloguj się do: Invicta Online
nowotwory

Czy antykoncepcja doustna jest dla Ciebie bezpieczna?


Pigułka antykoncepcyjna zwana doustną antykoncepcją jest niewątpliwie najbardziej rewolucyjną i, jak dotychczas najskuteczniejszą metodą antykoncepcji.

Jak to działa?
Cały cykl miesięczny kobiety regulowany jest przez jej naturalne hormony. Już mikroskopijne ilości tych substancji wywołują dojrzewanie komórki jajowej, cykl narastania i złuszczania błony wyściełającej macicę, słowem - wszystkie cykliczne zmiany w organizmie. W latach dwudziestych naukowcy zauważyli, że jeżeli hormony jednej fazy cyklu dostaną się do organizmu w innej fazie dla nich nienaturalnej to owulacja zostaje zablokowana. Ta właśnie obserwacja umożliwiła stworzenie pigułki antykoncepcyjnej. Podstawowym mechanizmem jej działania jest bowiem zahamowanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej. Ale to nie wszystko. Hormony wpływają też na śluz, który znajduje się w kanale szyjki macicy w ten sposób, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników a śluzówka, którą wyścielone jest wnętrze macicy zmienia się tak, że uniemożliwia implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Rodzaje pigułek
W polski aptekach można dziś kupić około 30 różnych tabletek antykoncepcyjnych. Prawie wszystkie składają się z dwóch hormonów: estrogenu i progesteronu. W przypadku klasycznych pigułek wszystkie tabletki w opakowaniu zawierają taką samą ilość hormonów. Ten rodzaj tabletek nazwany został pigułkami jednofazowymi.


Obecnie na rynku farmaceutycznym są już dostępne preparaty dwufazowe lub trójfazowe, nazywane tak w zależności od tego czy w opakowaniu są dwa czy trzy rodzaje tabletek, w których ilość hormonów zmienia się w ciągu miesiąca, naśladując naturalne fazy cyklu. W wielofazowych preparatach pierwsze tabletki zawierają mniej hormonów, a późniejsze więcej. W efekcie w ciągu miesiąca do organizmu kobiety trafia mniej hormonów niż w tabletkach jednofazowych. Oznacza to jednak, że przyjmująca wielofazowe tabletki kobieta musi uważać, by nie pomylić pigułek z różnych faz.


Istnieje jeszcze jeden rodzaj pigułek zawierających tylko jeden hormon. Takie preparaty pozbawione są działania jednego z hormonów- estrogenów. Powoduje to, że skorzystać z nich może bardzo wiele kobiet, zwłaszcza nastolatek i kobiet karmiących piersią. Zwana jest ona minipigułką progestagenną. Tabletka mini różni się od innych tym, że zawiera jeden hormon- progestagen. Jest go tak mało, że u stosujących ją kobiet występuje owulacja. Minipigułka zapobiega ciąży na innej zasadzie: zagęszcza śluz szyjkowy tak, że plemniki nie mogą się przez niego przedostać, spowalnia transport komórki jajowej przez jajowód oraz wpływa na śluzówkę macicy uniemożliwiając zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.


Jak widać jest bardzo wiele pigułek antykoncepcyjnych. Dlatego lekarz powinien wybrać konkretny preparat dla konkretnej kobiety gdyż to co dobre dla jednej, może się okazać nieodpowiednie dla drugiej.

Pigułka i kłopoty - czyli skutki uboczne
Najczęstsze z nich to plamienia, które pojawiają się w trakcie przyjmowania pigułki. Jeżeli nie znikną w drugim czy trzecim miesiącu stosowania pigułki należy skontaktować się z lekarzem. Inna komplikacją jest uczucie obrzęku czy bolesności piersi oraz obecność okresowych nudności. Przy dłuższym stosowaniu pigułki może pojawić się obniżenie popędu seksualnego. Ten spadek może być tak znaczny, że antykoncepcja przestaje mieć sens, gdyż przestajemy mieć ochotę na seks. Może również pojawić się uczucie dyskomfortu seksualnego. Popęd się nie zmienia, ale stosunki seksualne stają się bolesne. Temu uczuciu najczęściej towarzyszy suchość w pochwie. Kolejną komplikacją jest zaostrzenie się istniejących już wcześniej zapaleń dróg moczowych. Pigułka nie ma kalorii ale może wpłynąć na zmianę wagi. Zdarza się, że po rozpoczęciu stosowania pigułki kobieta chudnie lub - znacznie częściej - nieco przytyje. Wzrost wagi o kilogram lub dwa nie powinien niepokoić, jeżeli jednak waga rośnie nadal to może to być przeciwwskazaniem do dalszego stosowania pigułki .Innym problemem może się okazać psychika. Niektóre kobiety źle znoszą pigułkę- nasila się ich skłonność do depresji.

Choć opisane problemy należy omówić z lekarzem nie wymagają one natychmiastowej konsultacji. Istnieją jednakże takie objawy uboczne, przy których należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza:
Ostry nagły ból w klatce piersiowej
Zaburzenia wzroku, takie jak aureola wokół przedmiotów, świetlne błyski, ograniczenia pola widzenia
Ból i obrzęk nogi, którego nie wywołał żaden uraz
Obrzęk w okolicy żylaka, zaczerwienienie, ból całej nogi
Silny ból brzucha nie połączony z objawami zatrucia
Silny ból głowy, nie przechodzący po lekach, zwłaszcza jeżeli łączy się z zaburzeniami mowy

Jeżeli wystąpi którykolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest badanie i wykluczenie ostrych, niebezpiecznych schorzeń na tle naczyniowym: zakrzepy, zatory, zawały.

Pigułka - leczy czy szkodzi?
Doustne środki antykoncepcyjne niezwykle skutecznie zapobiegają ciąży, ale jednocześnie działają na cały organizm Obok swego podstawowego celu, często spełniają dodatkowe role - wykorzystywane są bowiem przez lekarzy w leczeniu różnych dolegliwości. I tak na przykład tabletki antykoncepcyjne niwelują dolegliwości okołoowulacyjne, skracają czas krwawienia miesiączkowego jak również jego obfitość, zmniejszają tak zwany syndrom napięcia przedmiesiączkowego objawiający się: bolesnością piersi, bólami głowy i brzucha, zmęczeniem, rozdrażnieniem i brakiem koncentracji. Długotrwałe stosowanie pigułki antykoncepcyjnej zmniejsza ryzyko łagodnych zmian gruczołu piersiowego (mastopatii), zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych przydatków. Dodatkowo u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną rzadziej występują nieprawidłowe rozrosty śluzówki macicy a efekt ten utrzymuje się nawet przez kilkanaście lat po odstawieniu pigułki.

Lista bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania pigułki antykoncepcyjnej:
Zakrzepica naczyń, stany zapalne żył
Choroba zakrzepowo-zatorowa
Niedokrwienie mózgu
Choroba niedokrwienna serca
Podejrzenie nowotworów estrogenozależnych lub ich rozpoznanie
Niewydolność wątroby
Niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych
Zmiany w naczyniach mózgowych i siatkówki oka
Nadciśnienie powyżej 160/100 mm Hg
Cukrzyca typu I ze zmianami naczyniowymi trwająca od 10 lat
Niedokrwistość sierpowata
Przebyte podczas ciąży zakażenie wirusem opryszczki

Względne przeciwwskazania do stosowania pigułki antykoncepcyjnej:
Silne bóle głowy pochodzenia migrenowego lub naczyniowego
Nadciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mm Hg lub ciśnienie rozkurczowe powyżej 110 mm Hg
Choroby pęcherzyka żółciowego - kamica
Planowe zabiegi operacyjne mające się odbyć w przeciągu 4 tygodni
Długotrwałe unieruchomienie kończyn, szczególnie nóg - opatrunki gipsowe
Mononukleoza
Cukrzyca
Wiek powyżej 35 lat i nałogowe palenie papierosów

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

LABORATORIA MEDYCZNE SOPOT
Polna 64, Sopot, tel. 58 58 58 800
sekretariat.laboratorium@invicta.pl


LABORATORIA MEDYCZNE WARSZAWA
Złota 6, tel. 58 58 58 800
laboratorium.warszawa@invicta.pl

Sprawdź wyniki online!

Serwis MEDIPOINT to miejsce, dzięki któremu masz dostęp do wyników swoich badań laboratoryjnych poprzez internet z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze!


Dowiedz się więcej!

MEDYCYNA ESTETYCZNA - NOWOŚĆ

Zapraszamy do Kliniki Anti-Aging INVICTA w Gdańsku.
Medycyna Estetyczna
Laseroterapia
Kosmetyka Profesjonalna.


więcej...