Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

Invicta

Zaloguj się do: Invicta Online
nowotwory

Kalcytonina

Metoda: immunochemiluminescencja CHLIA
Czas oczekiwania na wynik: 4 dni
Materiał biologiczny: Krew żylna, surowica
Przygotowanie Pacjenta do badania:

Pacjent powinien być na czczo. Krew pobrać rano między 7:00, a 9:00 lub wg. wskazań lekarza.

Uwagi: Czas wykonania badań może ulec zmianie z powodów niezależnych od Laboratoriów INVICTA. W przypadku braku wyniku w przewidzianym terminie uprzejmie prosimy o kontakt z Laboratoriami Medycznymi INVICTA pod numerem telefonu 585858804.
Opis badania: Kalcytonina jest hormonem peptydowym produkowanym i wydzielanym przez komórki C tarczycy (komórki neuroektodermalne zlokalizowane głownie w tarczycy, ale występujące również w przytarczycach, grasicy i przysadce). Rolą kalcytoniny jest obniżenie stężenia wapnia zjonizowanego we krwi poprzez zmniejszenie wydzielania wapnia i fosforu z tkanki kostnej, zwiększeniu wydalania wapnia z moczem, zahamowanie wytwarzania aktywnej witaminy D i zahamowanie absorpcji jelitowej wapnia i fosforanów. Kalcytonina oprócz swojej roli w regulacji gospodarki mineralnej wywiera również inne efekty bilogiczne- ma działane przeciwzapalne, antyhistaminowe, przeciwwstrząsowe, przeciwbólowe, moczopędne i przeciwnadciśnieniowe. Oznaczenie kalcytoniny zleca się przede wszystkim jako badanie pomocnicze w rozpoznaniu przerostu komórek C i raka rdzeniastego tarczycy (MTC), w celu oceny skuteczności leczenia MTC i monitorowania nawrotu choroby lub jako badanie przesiewowe u krewnych pacjenta z gruczolakowatością wewnątrzwydzielniczą typu 2. Testy stymulacji są bardziej czułe niż pojedyńcze oznaczenia kalcytoniny
Interpretacja wyniku: Podwyższony poziom:
- przerost komórek C
- rak rdzeniasty tarczycy
- niewydoność nerek
- niedokrwistość Addisona - Biermera
- ektopowe wydzielanie CT przez nowotwory
Powrót

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

LABORATORIA MEDYCZNE SOPOT
Polna 64, Sopot, tel. 58 58 58 800
sekretariat.laboratorium@invicta.pl


LABORATORIA MEDYCZNE WARSZAWA
Złota 6, tel. 58 58 58 800
laboratorium.warszawa@invicta.pl

Sprawdź wyniki online!

Serwis MEDIPOINT to miejsce, dzięki któremu masz dostęp do wyników swoich badań laboratoryjnych poprzez internet z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze!


Dowiedz się więcej!

MEDYCYNA ESTETYCZNA - NOWOŚĆ

Zapraszamy do Kliniki Anti-Aging INVICTA w Gdańsku.
Medycyna Estetyczna
Laseroterapia
Kosmetyka Profesjonalna.


więcej...